Pod zastaw?

Dodane: 15-03-2015 08:05
Pod zastaw? pożyczki pod zastaw szczecin, że aby nabyć mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, lepiej będzie zgłębić temat. Podczas tzw. boomu w nieruchomościach, ceny mieszkań, działek i domów bardzo gwałtownie rosły. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły sukcesywnie maleć. W efekcie osoby, które przeczekały mogły...nabyć to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Należy pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny bierze się najczęściej na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeśli przepłaciliśmy za naszą nieruchomość, to sytuacja robi się niezbyt ciekawa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Niespłacane pożyczki?

Liczba niespłacanych kredytów rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają zaciągniętych w banku pożyczek? Czy może odpowiedzialne są banki, ponieważ źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy też to wina kryzysu?

Bez wątpienia najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te we frankach. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.


Pożyczanie

Spora część Polaków ma zdolności kredytowej. I to nie z powodu za niskich zarobków. Wiele instytucji finansowych nie daje możliwości wzięcia pożyczki, jeżeli jest się zatrudnionym na umowę o dzieło, lub zlecenie.

Bardzo ciężko jest też o pożyczkę zaczynając działalność gospodarczą - zazwyczaj trzeba czekać minimum rok, a ilość dokumentów, które trzeba dostarczyć do instytucji finansowej, potrafi zniechęcić. Jeszcze gorzej jest, gdy jest się udziałowcem w spółce.


Pożyczka na remont

Polacy zbyt często sięgają po karty kredytowe oraz kredyty konsumpcyjne, często są to relatywnie małe kwoty. Wiadomo, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych środków (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że kredyt jest po prostu koniecznością, ponieważ pewnych wydatków nie można uniknąć.

Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Często nie chodzi o przemalowanie ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale chociażby o zakup opału, lub instalacji grzewczej. Ciężko przełożyć remont na później, jeśli z dachu cieknie. W takich sytuacjach, jeśli nie dysponujemy gotówką, to trudno - idziemy po kredyt.

Jak wziąć taki kredyt i nie popełnić błędów? Banki mają bogatą ofertę kredytową, jednak nie zawsze najkorzystniejszą da nam bank, w którym mamy konto. Owszem, mają pełną historię finansową, więc obliczenie zdolności kredytowej jest szybkie. Pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie kredytu ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo niskie, ale... jest jeszcze prowizja. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.


Co to jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny ? kredyt bankowy przeznaczany na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę przedsięwzięć, których celem jest odtworzenie, modernizacja lub powiększenie wartości majątku trwałego, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych bądź nabycie udziałów w przedsiębiorstwach lub długoterminowych papierów wartościowych.

Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego jest pozytywny wynik prowadzonej przez bank analizy ekonomiczno-finansowej kredytowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Udzielając kredytów inwestycyjnych, bank zwykle wymaga udziału własnego przedsiębiorstwa, co redukuje ryzyko kredytowe ponoszone przez bank. Większe kredyty inwestycyjne często mają formę kredytów konsorcjalnych.

Kwota kredytu może zostać przekazana kredytobiorcy od razu w całości. Kredyt inwestycyjny może także być wypłacany w transzach lub mieć formę linii kredytowej. W pierwszym przypadku uruchamianie kolejnych transz jest zwykle warunkowane spełnieniem zobowiązań umownych. W drugim przypadku ? linii kredytowej ? umowa kredytowa nie precyzuje obowiązujących terminów i kwot wypłat środków.

Kredyt inwestycyjny udzielany jest na ogół na dłuższe okresy, a schematy spłat mogą być następujące:

równe raty kapitałowe, co jest równoważne malejącym ratom sumarycznym, gdyż odsetki są naliczane od coraz niższego kapitału;
równe raty sumaryczne (raty annuitetowe).

W zależności od umowy z bankiem, istnieje też możliwość jednorazowej spłaty kapitału w dacie zapadalności kredytu (ang. bullet repayment) lub przyjęcie nieregularnego schematu spłat kapitału, ustalonego indywidualnie dla danego kredytu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_inwestycyjny


b

Trudno stwierdzić, czy kredyt na taki cel ma sens. Nie wolno zapominać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od okresu kredytowania. Jeśli więc możesz sobie pozwolić na kredyt, to może lepiej byłoby co miesiąc oszczędzać określoną kwotę - powinniśmy uzbierać spory budżet, bo nie zapominajmy, że na kredytach bank zarabia.

Warto spełniać swoje marzenia, jednak warto też się zastanowić, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.


Limity banków

Podsumowując - firmy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o kredyt będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi tej firmy. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.

Żeby młodzi ludzie mogli zakładać działalność i inwestować w swój biznes, go rozwijając, niezbędny jest dostęp do kapitału. Mało kto posiada wystarczające środki, jest to bardzo trudna do pokonania bariera. Często jednak kończy się to zaciągnięciem kredytu w wątpliwej instytucji, z bardzo wysokim oprocentowaniem. Nie może tak być, ale nie zanosi się, na zmianę polityki przez banki. Jest odwrotnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.