Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę!

spół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów. Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach:

Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - definicja

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


O studniach

Woda z wodociągów często jest bardzo droga, a w wielu lokalizacjach tych wodociągów po prostu nie ma. Czy opłaca się zrobić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Wywiercenie studni głębinowej to spory wydatek, wymaga również załatwienia pozwolenia na budowę. Jest całkiem niemało formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy "zwykła"? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych może być odpowiednia. Tylko picie takiej wody może być ryzykowne - trzeba zrobić badanie takiej wody, można ją także uzdatniać.

Ogólnie, woda ze studni to czasami jedyna możliwość. Wywiercenie studni kosztuje, jednak nie musimy płacić rachunków. Nie zapominajmy, że trzeba też taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy parę opcji - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z zasilanych prądem możemy zdecydować się na bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.


Płać mniej za ogrzewanie

Niestety, Polacy skarżą się na wysokie koszty rachunków za ogrzewanie. Właśnie z tego powodu, warto się zastanowić, ile ciepła marnuje się ze względu na nieodpowiednią szczelność naszych mieszkań. Wymiana okien lub uszczelnienie ich specjalną pianką, powinno nieco poprawić sytuację, ponieważ ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz. Warto także pomyśleć nad zadaniami, jak docieplenia budynków. Mieszkania w blokach oraz domach jednorodzinnych mogą utrzymywać znacznie więcej ciepła, jeśli uda się okleić je specjalnymi warstwami styropianu i innymi podobnymi materiałami. Niejednokrotnie, osoby zainteresowane nowoczesnymi technologiami, decydowały się także na zakładanie inteligentnych systemów termomodernizacyjnych, regulujących temperaturę w pomieszczeniach, zgodnie z ustawionymi przez właściciela ustawieniami. Wiadomo, że koszty rachunków za ogrzewanie mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent w skali rocznej. Przed jakimkolwiek wprowadzaniem unowocześnień i zmian w swoim domu, warto jednak przeczytać jedne z licznych porad internetowych.