O ostatniej drodze życia

becnej Polski, podobnie jak i w innych częściach Europy przed wiekiem X wznosiły najczęściej groby megalityczne, skrzynkowe, komorowe, kurhany lub w formie kamiennych kręgów. Znaczna liczba zachowanych kurhanów (wznoszonych w okre

O ostatniej drodze życia pogrzeby gdynia

Grób skrzynkowy

Historia i prehistoria
Grób skrzynkowy na stanowisku archeologicznym wchodzącym w obszar chroniony ścieżki lichenologiczno-kulturowej w Leśnie

Ludy zajmujące tereny obecnej Polski, podobnie jak i w innych częściach Europy przed wiekiem X wznosiły najczęściej groby megalityczne, skrzynkowe, komorowe, kurhany lub w formie kamiennych kręgów. Znaczna liczba zachowanych kurhanów (wznoszonych w okresie II-III w. n.e. przez Gotów) znajduje się obecnie w pobliżu miejscowości Odry, Leśno czy Węsiory. Złożenia ciała lub prochów zmarłego do grobu poprzedzały stosowne dla danego okresu obrzędy pogrzebowe.

Inne podziały wyróżniają groby: całopalne, ciałopalne, szkieletowe, szybowy i inne.

Wraz z przyjęciem w roku 966 chrześcijaństwa w Polsce pojawiły się nowe formy pochówku. Symbolem oznaczającym grób stał się niewielki kopiec, na którym umieszczany jest krzyż. W czasach nowożytnych przyjęło się oznaczanie grobu płytą nagrobkową, najczęściej z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej, a także z datą jej narodzin i śmierci. Z kultury greckiej zapożyczony został zwyczaj umieszczania na nagrobkach krótkich utworów poetyckich (epitafiów) mających przypomnieć żywym o losach zmarłego.

Cmentarze stały się w XIX wieku szczególnie ważnym miejscem w Polskiej kulturze. Tradycja powstań skłaniała do okazywania patriotycznego przywiązania do ich zmarłych ofiar. Groby stały się ważnym miejscem publicznej manifestacji poglądów Polaków.

Bardzo liczna diaspora żydowska w Polsce przez stulecia otaczała czcią groby swoich przodków. Na cmentarzach żydowskich oznaczano je macewami oraz dziełami judaistycznej sztuki sakralnej. Po holokauście groby żydowskie popadły w zapomnienie i wiele z nich zostało zniszczonych. Po roku 1989 organizacje z Izraela prowadzą działania na rzecz odrestaurowania grobów ich przodków na terenie RP.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3b


Organizowanie przebiegu pogrzebu

Organizowanie pogrzebu to zadanie dość trudne. Nikt nie wie do końca co trzeba zrobić w takiej sytuacji, a jeśli nie posiadamy kompletnie żadnych doświadczeń w tej kwestii, powinniśmy zapytać kogoś o radę lub powierzyć organizację pogrzebu odpowiedniej firmie. Zawsze warto zadbać o to, by całość zorganizowana była z dbałością o wszystkie szczegóły, a przecież bardzo trudno będzie dokonać tego samodzielnie. Jeśli w organizacji pomogą nam doświadczone osoby, będziemy mieć pewność, że nic nie będzie stanowić problemu. W każdym przypadku warto postarać się, by pogrzeb zorganizowany był profesjonalnie oraz porządnie, ponieważ wtedy unikniemy dodatkowego, niepotrzebnego stresu.


Najlepszy sposób, by odpowiednio przygotować pogrzeb

Chcąc zorganizować pogrzeb tak, jak należy, warto zatrudnić do tego odpowiednią firmę. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy ich całe mnóstwo, a każda z nich może pomóc nam wszystko sprawnie zaplanować oraz dopełnić koniecznych formalności. Zajmowanie się wszystkim w pojedynkę może być bardzo trudne, a jeśli oddamy to w ręce doświadczonych osób, będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń. Skąd jednak wiadomo, którą firmę warto wybrać? W stresie nikt z nas nie jest w stanie podjąć dobrej decyzji, dlatego znacznie lepiej będzie podczas poszukiwań skorzystać z porady znajomych i przyjaciół lub po prostu zajrzeć do Internet i poszukać na te temat dodatkowych informacji.