Czemu potrzebujemy geodetów?

ia, gdzie nie ma miejsca na błędy, chodzenie z ciężkim sprzętem mierniczym...bez względu na pogodę i znajomość mnóstwa przepisów budowlanych. Tak można w skrócie podsumować pracę geodety. Nie brzmi łatwo prawda? W rzeczywistości

Czemu potrzebujemy geodetów? W jakiej sytuacji będziemy potrzebowali usług typu ? Praktycznie zawsze kiedy będziemy mieli do czynienia z działkami, rozpoczęciem budowy czy rozbudową.

Nie ma lekko...

Dokładne wyliczenia, gdzie nie ma miejsca na błędy, chodzenie z ciężkim sprzętem mierniczym...bez względu na pogodę i znajomość mnóstwa przepisów budowlanych. Tak można w skrócie podsumować pracę geodety. Nie brzmi łatwo prawda?

W rzeczywistości faktycznie nie jest lekko, ale ponoć do wszystkiego można przywyknąć i się nauczyć. A geodeci za swoją nie raz ciężką pracę dostają całkiem przyzwoite pieniądze. Jest to jednak taka branża, gdzie nie każdy odnajdzie się bez problemów.


Technik geodeta

Technikum o kierunku geodeta to jeden z powtarzających się kierunków w wielu szkołach budowlanych. Jednak czy taka nauka ma sens, przecież to tylko wykształcenie techniczne, czyli średnie. Oczywiście, że ma!

Technikum geodezyjne świetnie przygotowuje potencjalnego geodetę do późniejszej edukacji w tym zawodzie, a jako technik może się zatrudnić na stanowisku młodszego geodety w każdej firmie geodezyjnej. Co umożliwia rozwój kariery w tym zawodzie, później wystarczy tylko pozdawać państwowe egzaminy na różne uprawnienia, oraz ukończyć studia i można być w pełni wykwalifikowanym geodetą.


Pomiary i pomiary...

Trudna sprawa a tą geodezją, bo w sumie jest bardzo potrzebna, ale tak naprawdę ciężko dostrzec bezpośrednie skutki pracy geodetów. Wszystko dzieje się, że tak powiem, za plecami i czasami tylko można dostrzec geodetów przy pomiarach. Co tak w sumie robią geodeci?

A no geodeci mierzą i robią wszelkiej miary pomiary powierzchni płaskich i nie tylko. Wymierzają rozmiar naszej działki, sprawdzają czy dom stoi tam gdzie powinien wg planów. Asystują przy dużych inwestycjach i budowie dróg, czyli wszędzie tam, gdzie się coś buduje. A robią to żeby to wymierzyć i nanieść na mapę.


Geodezja leśna

Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna


Geodezja wyższa i ...

Geodezja posiada tyle odmian i rodzajów, że ciężko czasami po samej nazwie domyśleć się czym dany dział się zajmuje. Mamy np. astronomia geodezyjna, albo teledetekcja. To wszystko zawiera się w głównym dziale geodezji, którą dzielimy na wyższą i niższą. I jak sama nazwa wskazuje ta niższa jest prostsza i zajmuje się bardziej przyziemnymi pomiarami i wyliczeniami.

Co do geodezji wyższej to tutaj już bierze się pod uwagę np. kulistość Ziemi, co dla szarego zjadacza chleba wydaje się bardzo trudne do obliczenia, to dla wykształconego geodety jest pestką.
Mamy również geodezje leśną, rolną, górniczą...